Kontakt z nami

Masz kłopot z elektryką. Chcesz zrobić pomiary. Potrzebujesz wykonać instalację elektryczną. Nie wahaj się skontaktować z nami.

Adres

Piastowska 64/8, 43-300 Bielsko-Biała

Potrzebujesz elektryka? Bądź w kontakcie

9 + 9 =

F.A.Q.

Częste pytania

u

Kiedy należy wykonać pomiary elektryczne i kto powinien je wykonać?

Pomiary w domach jednorodzinnych należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Powinien tego dokonać elektryk z uprawnieniami do eksploatacji i uprawnieniami do pomiarów elektrycznych.

u

Co oznacza termin „różnicówka” i „rozdzielnia”?

Termin rozdzielnia oznacza miejsce, gdzie są rozdzielane poszczególne obwody elektryczne, które są zabezpieczone odpowiednimi aparatami potocznie nazwanymi bezpiecznikami. Jeśli chodzi o rożnicówkę, to właściwa nazwa brzmi- wyłącznik różnicowoprądowy i ma zastosowanie w instalacjach elektrycznych w celu ochrony od porażeń. W każdym budynku musi być przynajmniej jedna różnicówka. Wygodniej i bezpieczniej jest mieszkać w domu z kilkoma różnicówkami. Jeśli mamy tylko jedną, w przypadku awarii na jednym obwodzie, prądu nie będzie w całym domu.

u

Z jakiego materiału powinny być wykonane kable do instalacji elektrycznej?

Kable do instalacji elektrycznej powinny być białe typu YDY do 750V. Natomiast kable kładzione w ziemi powinny zawierać w nazwie YKY i są one koloru czarnego, ale uwaga – nie wszystkie kable koloru czarnego nadają się do ziemi. Kabel musi w nazwie mieć symbol YKY. Dla formalności dodam, że są to kable miedziane. Kable aluminiowe można kłaść do ziemi od rozmiaru 16mm, ale w tej kwestii byłbym bardzo ostrożny.

u

Od czego zależy cena instalacji elektrycznej?

Cena instalacji to również sprawa indywidualna. Jednak wiele zależy od technologi i rodzaju materiału, z jakiego został zbudowany dom, czy przewody są wkuwane, czy instalacja jest podtynkowa czy natynkowa. Również nie bez znaczenia jest ilość punktów. Inna cena będzie przy 30 punktach, a inna przy 200 punktach. Do tego dochodzi rodzaj zastosowanych przewodów i czas pracy.